Na županovem!

Na županovem!

V septembru 2023 smo v javni pobudi za spremembo in dopolnitev Poslovnika občinskega sveta Občine Idrija podali predlog za spremembo 110. člena Poslovnika občinskega sveta, ki zajema poročanje župana med dvema sejama in poročanje o izvrševanju sprejetih sklepov občinskega sveta. 

https://loi.si/2023/09/07/zahteva-za-porocanje-zupana-med-dvema-sejama/

 

ERROR POBUDA

Za uvod povejmo, da je župan že marca v času sprejemanja Odloka o proračuna 23/24 potrdil, da bo v prihodnje predlagal ustanovitev delovne skupine za spremembo Statuta in Poslovnika, saj smo predlagali tudi popravek 39. člena Statuta, ki daje županu pristojnost za potrjevanje investicijske dokumentacije. Čeprav smo vzeli v zakup, da bo potreben čas, pa je po več kot 1 letu županov modus operandi jasen: prvo obljuba, potem sprenevedanje, nato zgolj ignoranca in že smo nazaj v statusu quo.

 

Kdo tukaj koga vleče za nos? Kot kaže župan, tudi s pomočjo liste občanov združenih v LKS svetniško skupino teh potreb med razmejitvijo upravljanja in sprejemanja zakonskih podlag med županom in občinskim svetom ne zazna in se ne zaveda, da ima demokratična delitev oblasti podstat prav v statutu in jasnih pristojnostih. Vloga župana je predvsem v strokovnem in zakonitem upravljanju, ne pa v prisvajanju zakonodajnih postopkov, poslovanju mimo zahtev iz sprejetih odlokov ali v izogibanju in neizvrševanju sprejetih sklepov občinskega sveta, kar pa jasno demonstrira in prakticira tudi sedanji župan. Tak način poslovanja pa je s prenašanjem pristojnosti na župana in z opuščanjem nadzornih mehanizmov dopustil in še vedno dopušča prav občinski svet.   

ERROR ODZIV

Na podano pobudo se druge svetniške skupine ne želijo ali niso hotele odzvati. Dosedanja večletna praksa “biti svetnik” je res železna srajca, vmes pa naj župan dela kot ve in zna in poroča kot ve in zna. Že samo zavedanje, da je bil podedovan slab upravljavski sistem, v katerem je bil občinski svet vrsto let največkrat samo opazovalec bi bilo vzpodbudno. Občani so pač upali in zaupali tej reklamirani politiki od spodaj navzgor, da bodo spremembe, da je znanje in da je interes za drugačen pristop! Ker pa tega zavedanja tudi v drugem mandatu župana in po 6 letih še vedno ni, je vsem nam postalo ekspresno hitro jasno, da gre za že viden pristop, ki poenostavljeno bazira na  pristopu: dajmo mlatit žakelj, vmes pa še nekaj “tekoče delati”. Glavni dokument občine pa je postala tako ljuba naročilnica!

 

PRIPRAVLJAMO PREDLOG 

V listi občanov združeni v svetniški skupini Lista Odgovorni za Občino Idrija pa obstajata volja in znanje, da te predloge sprememb Statuta in Poslovnika pripravimo in jih javno predstavimo, saj vidimo to kot politično nujen popravek za boljše upravljanje občine, županovanja, dela občinske uprave in demokratične vloge občinskega sveta. Občinskemu svetu bomo zato predložili enoten predlog, saj se je v 1 letu zaznalo več dodatnih potreb in številni predlogi se medsebojno tudi nadgrajujejo. Gre predvsem za splošne rešitve in opredelitve, ki jih veliko drugih občin že pozna in so dobro premišljeni pozitivni gradniki za večjo transparentnost dela, boljše izvajanje postopkov in tudi za oblikovanje jasnega modela upravljanja z več demokratičnosti tako pri soodločanju, kot pri poročanju in rednem vpogledu v delovanje občine.   

 

Se pa na žalost tudi zavedamo, da sedanji župan za svoj način vodenja občine vseh teh predlogov ne potrebuje. Potrebuje pa jih Idrija in potrebujejo jih občani! Zato vse svetnike pozivamo, da preden predlaganim rešitvam rečejo nasvidenje, dajo demokratično možnost za razpravo, pa čeprav Lista krajevnih skupnosti in druge stranke v občinskem svetu teh vidikov sprememb delovanja lokalne samouprave niso imele v volilnem programu. Upravljavski manko je očiten in vse skupaj deluje milo rečeno samopašno, kot v nekem vakuumu, ko ne veš, kaj je prej in kaj je potem in zgolj povečuje moč župana in znižuje vlogo in pomen lokalne samouprave.

 

Menimo, da je tudi zagotovitev javne razprave poslanstvo svetnikov, da se seznanijo in oblikujejo svoja stališča do podanih predlogov in da občani slišijo ta stališča, drugače demokracija začne hirati in od nje na koncu ostane samo še skelet in 21 svetnikov. Ali je slika postrani, je ogledalo zarošeno, je vprašanje žaljivo ali je bolj žaljivo dejstvo, da odziva sploh ni?



Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Scroll to Top